Szukaj
  • Kamil Andrzejewski

Żółw jaki jestŻółwie są przedstawicielami gromady gadów, która pojawiła się na Ziemi prawdopodobnie nawet 300 milionów lat temu, jeszcze w erze paleozoicznej. To właśnie gady jako pierwsze wśród kręgowców ostatecznie przeniosły życie zwierzęce na ląd. Większość gadów wyginęła ok. 70 milionów lat temu. Do naszych czasów dotrwały tylko cztery rzędy: żółwie, krokodyle, gady łuskonośne (węże i jaszczurki) oraz hatteria (tylko u wybrzeża Nowej Zelandii).

Żółwie są jedną z najstarszych i najpierwotniejszych grup gadów występujących współcześnie. Zamieszkują zdecydowaną większość powierzchni kuli ziemskiej. Im cieplej na danym terenie, tym więcej gatunków można tam spotkać.


Są takie żółwie, które żyją tylko w oceanach, są takie których domem jest wyłącznie pustynia. Wszystkie żółwie, jako zwierzęta zmiennocieplne, nie lubią zimna. Dlatego w klimacie umiarkowanym zapadają w sen zimowy. Zresztą jeśli lato jest gorące i suche, niektóre gatunki przesypiają również i ten okres.


Żółwie pojawiły się na Ziemi w początkach ery mezozoicznej, a przypuszcza się, że występowały jeszcze wcześniej. Uważa się je za jedne z najciekawszych zwierząt, i słusznie, gdyż patrząc na żyjące współcześnie żółwie trzeba sobie zdać sprawę, że 200 milionów lat temu wyglądały prawdopodobnie tak samo.


Przodkowie żółwi są nieznani. Nie odnaleziono form pośrednich, które łączyłyby żółwie z prymitywnymi gadami okresu węglowego. Żółwie nie są też spokrewnione z innymi grupami gadów.


Najstarszym odkrytym żółwiem jest pochodzący z górnego triasu Proganochelys (Triassochelys) dux. Jego dobrze zachowane szczątki odnaleziono w Niemczech w 1914 roku. Szkielet kostny i pancerz rogowy tego gada to raczej wariacje na temat dzisiejszego żółwia, a jednak miana żółwia ne można mu odmówić.Proganochelys

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Proganochelys


Badania wykazały, ze żółw ten nie mógł chować głowy i odnóży pod pancerz, ponieważ pokrywały je kolce. Miał też zęby podniebienne, a przecież żyjące współcześnie żółwie zębów nie mają.


Źródło tekstu: Żółwie lądowe, Dorota Boruszkowska, MAKO PRESS sp. z o. o., Warszawa 200718 wyświetlenia0 komentarz
 

Formularz subskrypcji

©2019 by Żółwie. Proudly created with Wix.com