Szukaj
  • Kamil Andrzejewski

Moja praca magisterska - Żółwi dom

Jestem architektem czynnym zawodowo. 29 czerwca 2018 roku obroniłem swoją pracę magisterska pod tytułem "Żółwi dom". Żółwiami interesuje się od dziecka. Moje zainteresowane nimi zaczęło się od wysłuchania bajki o murzynku Bambo i żółwiu. Tak mi się spodobała ta bajka, w której murzynek próbuje jechać na żółwiu - ten jednak zrobił kilka kroków i zasnął, że zamarzyłem o własnym żółwiu. Długo męczyłem o niego rodziców, aż w końcu zgodzili się

i od 2004 roku jestem szczęśliwym posiadaczem żółwia stepowego o imieniu Doris.


Wracając do pracy magisterskiej pomysł na nią wpadł mi na 4 roku studiów architektonicznych. Początkowo nie było łatwo - wiedziałem, że rodzice będą sceptycznie nastawieni, a koledzy mnie wyśmieją, ale zaryzykowałem. I opłaciło się!

7 pawilonów dla żółwi w Starym ZOO w Poznaniu

I tak powstał projekt siedmiu pawilonów dla żółwi w poznańskim Starym ZOO. ZOO zmaga się od kilku lat z problemem utrzymania zbyt dużej ilości żółwi w zbyt małych obiektach. Nie było tam całorocznych pawilonów dla żółwi, które mogłyby być odwiedzane przez zwiedzających Stare ZOO.


Celem niniejszej pracy dyplomowej było stworzenie koncepcji architektonicznej pawilonów „Żółwi Dom” w Starym ZOO w Poznaniu, przeznaczonych dla różnych gatunków żółwi. Ideą projektu jest stworzenie wybiegów całorocznych dla różnych gatunków żółwi, w budynkach umożliwiających obserwację ich naturalnych zachowań, w naturalnych wycinkach środowisk, z których pochodzą.
Wybór tematu pracy

Żółwie są to zwierzęta spokojne i nigdzie się nie spieszą. Fascynują mnie w nich te cechy. Wydają się bardzo cierpliwe i zupełnie nieagresywne, choć zdarzają się gatunki o przeciwnych cechach charakteru. Żółwie są długowieczne, być może właśnie dzięki spokojowi z jakim żyją.

Wybrałem temat pracy dyplomowej między innymi ze względu na moje zainteresowanie żółwiami. Temat ten pojawił się także w Poznańskim Budżecie Obywatelskim na rok 2017, a później 2018. W 2017 roku niestety nie wygrał on dofinansowania, jednak w 2018 projekt je otrzymał.


W Starym ZOO w Poznaniu brakuje przestrzeni, dla żółwi wszystkich gatunków, które są w posiadaniu ogrodu zoologicznego, gdzie mogłyby przebywać przez cały rok. Są one wystawiane do wybiegów letnich tylko w ciepłych porach roku, a w pozostałych okresach goście ogrodu zoologicznego nie mają możliwości ich podziwiać. Jest to spory problem, który dzięki niniejszemu projektowi mógłby być rozwiązany.

Mój żółw stepowy o imieniu Doris


80 wyświetlenia0 komentarz
 

Formularz subskrypcji

©2019 by Żółwie. Proudly created with Wix.com