Szukaj
  • Kamil Andrzejewski

Zmiana diety

Aktualizacja: 30 kwi 2020


Czas na zmiany! Dotychczasowa dieta mojej żółwicy Doris była niezbyt zdrowa. Dowiedziałem się o ty niedawno, czytając i przeglądając różne fora o żółwiach. Doris dotychczas głównie gustowała w sałacie – która jest niezbyt zdrowa dla żółwi stepowych. Od czasu do czasu dostawała jakieś jabłko, pomidora lub ogórka. To też elementy diety, których powinno się unikać, jak się dowiedziałem. O dziwo Doris rosła dosyć zdrowo na tej „niezdrowej diecie”. Swoją dotychczasową wiedzę o karmieniu żółwi opierałem na małej książeczce pt. „Żółw stepowy” M. J. Gorazdowskiego, która została wydana stosunkowo dawno i jak się okazało zawiera nieaktualne, a wręcz szkodliwe informacje o hodowli tych gadów.


Tak więc czas na zmiany! Postanowiłem wprowadzić do diety Doris zdrowsze elementy, głównie zioła z ogródka. Nastała wiosna więc pojawiły się mlecze, bratki, liście brzozy, babka i inne cenne składniki pokarmowe. Dietę uzupełniam też chętnie jedzonym przez żółwia jarmużem czy roszponką, które są znacznie zdrowsze niż sałata. Sałatę można używać tylko rzymską, a i tą w umiarkowanym stopni – nie jako podstawę diety. Zwykła sałata jako główny składnik diety powoduje niewłaściwą proporcję wapnia do fosforu, który u stepówek powinien wynosić ok. 2:1. Dietę warto też uzupełniać o źródło wapnia – najlepiej w postaci proszku z węglanem wapnia lub sepii – czyli kości mątwy. Dobrą praktyką jest też stosowanie od czasu do czasu dodatków witaminowych dedykowanych dla gadów. Trzeba jednak uważać, żeby ich nie przedawkować.Polecane rośliny dla żółwi stepowych to: babka lancetowata, babka szerokolistna, cykoria podróżniczka, fiołki, bratki, gwiazdnica, jasnota, jastrun, koniczyny, lucerna, ślaz, miodunka, mniszek lekarski, przytulia, rzeżucha, stokrotka, pokrzywa, niezapominajka. Moja Doris najbardziej przepada za mniszkiem lekarskim, a szczególnie za jego żółtymi kwiatami, które od niedawna są jej przysmakiem.


Żółwią nie podajemy szpinaku, rabarbaru, kapusty, grochu i roślin strączkowych, botwinki.


Niestety dietę trzeba zmieniać stopniowo, jeśli była stosowana od dawna. Procesy metaboliczne u żółwi zachodzą bardzo powoli. Dodatkowo ważne jest promieniowanie UVB ze słońca i/lub dobrej, regularnie zmienianej żarówki. Polecane są metahalogeny.122 wyświetlenia0 komentarz
 

Formularz subskrypcji

©2019 by Żółwie. Proudly created with Wix.com